KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4467751
nr 446 7751
Axel Kleimer
(1881-1945), Sverige
Oljemålning, Kleimer, 1906, Ko vid gårdsgrind, 33 x 40, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Axel Kleimer, svensk bildkonstnär född 1881, död 1945.
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
måndag 15 januari 2007
kl 17:44:58
9/1 16:28:33
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods